Om websitet

Websitet redigeres af frivillige kræfter fra foreningens bestyrelse og medlemskreds, samt foreningschef Bent Nygaard Larsen.

Vi modtager gerne meddelelser, henvisninger og indlæg til websitet, ligesom du altid er velkommen til at kommentere indlæg direkte på websitet.

Vi foretrækker at få tekst med tydelig kildeangivelse i alm. email-format eller som vedhæftet tekstdokument. Indsendt billedmateriale skal helst være i weboptimeret jpg-format, min. 800 pixels på korteste led og i sRGB farverum, husk at skrive dine data ind i filernes IPTC-header og navngiv filer med brug af relevante data, f.eks. “fotografnavn”+”motiv”+”dato”…

Websitets opbygning kan nødvendiggøre at fremsendte billeder & illustrationer vises i flere udgaver – f.eks. en beskåret udgave til visning i forsidens nyhedsdel (f.eks. 260 pixel høj x 620 pixel bred). Indsendte medier vil dog altid blive gengivet korrekt og ubeskåret i selve indlægget.

Hvis dine fremsendte billeder & illustrationer ikke ønskes gengivet på forsiden i beskåret udgave beder vi dig gøre os utrykkeligt opmærksom på det ved indsendelsen, eller vil vi betragte det som accepteret, at materialet gengives i disse nødvendige formater, samt at der af redaktionelle grunde kan forekomme forkortelse af indsendt tekst.

Naturligvis tager vi det også for givet, at du er indehaver af ophavsretten til det materiale du indsender. Gengivelse på foreningens website ændrer på ingen måde på disse rettigheder.

Indlæggene på websitet skrives altid i god ånd og i det sprog vi hver i sær nu er udstyret med, – derfor håber vi du som læser vil bære over med vores beskedne evner på området. Vi har intet ønske om at fornærme nogen som helst, – hvis vi kommer til at overtræde den usynlige streg er det absolut utilsigtet.

Indholdredaktører:

Bent Nygaard Larsen – bnl@dff-photo.dk

Peter Halskov – ph@dff-photo.dk

Er du interesseret i løbende at bidrage med indhold til websitet på et bestemt område? Så er du meget velkommen, – tag endelig blot fat i Bent Nygaard Larsen – bnl@dff-photo.dk