WPC NYT – opdateret

Skrevet af

NU er der navne på de 2 dff fotografer som er i FINALEN -og alle billeder er kommet på WPC website

 

Der er 6 danske fotografer på det DANSKE LANDSHOLD 2013

som tidligere nævnt er DANMARK kommet i finalen i 2 kategorier; fotograferne er:

Fotograf Michael With med sit billede i WEDDING

Fotograf Ib Westersø med sit billede i COMMERCIAL

WPC har nu (januar 2014) lagt alle deltagende billeder på deres web site, se her

Den endelige placering afsløres på Imaging USA medio januar 2014

LÆS mere om WPC HER

Her finder du alle finaledeltagerne – og billederne

 

Results from WPC

We are now happy to give you more details!
Here are the NAMES OF THE FINALISTS (in alphabetical order)

CONGRATULATIONS TO:

PORTRAIT

Bernard Audry, France
Kelly Brown, Australia
Dermot Byrne, Ireland
Brigitte Corn, Austria
Catherine Cattanach, New Zealand
Nathan Ham, United States of America
Simon Mackney, United Kingdom
Ann Naugher, United States of America
Ralph Romaguera Jr., United Stated of America
Emily Van Den Broucke, Belgium

LANDSCAPE

Elizabeth Bull, Australia
Enda Cavanagh, Ireland
Susie Crichton, Canada
Reinhard Fasching, Austria
Gabriel Lipták, Slovakia
Franz Messenbäck, Austria
Alexandra Morrison, Canada
Martin Steenhaut, Belgium
Eve Turek, United States of America
Jon Wilhelmsen, United States of America

WEDDING

Miguel Araujo, Portugal
Sharon Barnes, Canada
Eva Cordero Lorenzo, Spain
Nick Ghionis, Australia
Clemente Jiménez Santander, Spain
Tomas Munoz, United States of America
Ben Shirk, United States of America
Michael With, Denmark
Louise Vessey, Canada
James Wyant, United States of America

COMMERCIAL

Andre Brito, Portugal
Cameron Colclough, Canada
Paul Daly, New Zealand
Stanislava Hricová, Slovakia
Helge Kirchberger, Austria
Uli Staiger, Germany
Randi Van Duinen, United States of America
Tracy Van Zeeland, United States of America
Ib Westersoe, Denmark
Onni Wiljami Kinnunen, Finland

ILLUSTRATIVE / DIGITAL ART

Manuel Diamantino Jesus, Portugal
Jens Edgar Haugen, Norway
Chasity Rozell, United Stated of America
Ben Shirk, United States of America
Uli Staiger, Germany
Richard Sturdevant, United States of America
Jose Diogo Vasconcelos, Portugal
Tim Vernon, United Kingdom
Richard Wood, New Zealand
Roger Johansen, Norway

REPORTAGE

Levan Chkhatarashvili, Georgia
Ramón Díez Mata, Spain
Miloš Fic, Czech Republic
Dave Holland, Canada
Mike Hollman, New Zealand
Carl Lapeirre, Belgium
Bruno Mayor, France
Daniel Rodrigues, Portugal
Quinn Rooney, Australia
Markus Schmuck, Germany

Comments are closed.